Senior Leadership Team 
NameRole
Mr T SmithCEO Unity Schools Trust / Executive Head
Mr J ThorpeActing Head of School / DSL
Mrs R DunnAssistant Head
Mr M RoseAssistant Head
Mr B WilcoxAssistant Head
Mr J CroninAssociate Assistant Head
Mrs S DennisAssociate Assistant Head
English 
NameRole
Mrs J RichardsonHead of Faculty
Miss C JonesDeputy Head of English
Mrs H MichellDeputy Head of English
Mr J Cartlidge
Mr P Davidson
Mr G GallagherYear 8 Pastoral Lead
Ms A GungahNQT
Mrs S JohnLiteracy & Numeracy Intervention
Mr K Parker
Miss I Trinder
Mr A BradleyGT
Mr D LockGT
Maths 
NameRole
Mrs S BrautigamHead of Faculty
Miss A VenterDeputy Head of Faculty
Mrs A KingDeputy Head of Maths
Mr A Ali
Mrs C HarrisonSenior NQT Mentor / SCITT Lead
Mr G Kumar
Mrs G Mare
Mrs N Rheeder
Mrs M Young
Mrs M Young
Mrs M De Wit
Mr E HookGT
Mr O MouatakefGT
Mr S WesleyGT
Science 
NameRole
Mr J CroninHead of Faculty
Dr G HarbachDeputy Head of Faculty
Mrs A SharmaDeputy Head of Faculty
Mrs P Ball
Mr C CrossleyLead on Inter-House & Extra-Curricular Activities
Mr I FrankishHomework Club
Ms A Jacob
Mr J Kamara
Mrs R KarenaProfessional Coach
Miss P Patel
Mrs PandeyNQT
Mrs I Shehzadi
Miss A SmallGT
Ms T DavisonTechnician
Mrs S VincentTechnician
Mrs H SeeleyTechnician
Technology 
NameRole
Miss S RichardsonHead of Faculty
Mrs C Paramu-FieldHead of Food Technology
Mrs Z ArcherFood / Textiles
Mrs D WanliNQT
Mrs A BooseyTechnician
Mr T CreaseyTechnician
Mrs T Stevens Technician
MFL, Computer Science & Business Studies
Name Role
Ms S DennisHead of Faculty / Head of MFL
Ms J MacareeYear 8 Progress Lead
Mrs F Rowland
Mrs R RandazzoMFL
Mrs C Tolland Year 11 Pastoral Lead
Mr E SanniezHead of Computer Science
Lead on Careers Education, Information, Advice & Guidance
Mr B GhaffarComputer Science / Lead on Gifted & Talented Provision
Mrs L KnightHead of Business Studies
Mr S RahmanBusiness Studies
Humanities 
NameRole
Miss S CaveHead of Faculty
Mr D RiceHistory / Acting Deputy Head of Humanities
Miss J StevensYear 10 Progress Lead
Miss H McCabeDeputy Head of Faculty
Miss A LamberthYear 7 Progress Lead
Mrs L MurphyYear 10 Pastoral Lead
Miss C RoeYear 9 Pastoral Lead
Mr H ChhinaGeography NQT
Miss C PesceGT
Performing and Visual Arts 
NameRole
Miss H ClaringbullHead of Faculty / Lead on Enrichment Week
Mrs Y ChawlaHead of Dance
Miss A SimmonsNQT
Ms K Le MarquandHead of Drama
Mr D GwynneYear 7 Pastoral Lead
Mrs L RasicHead of Art
Miss D O'HareArt / Graphics
Physical Education 
NameRole
Mr D SmithHead of Faculty / Head of Construction
Mrs K JenningsDeputy Head of Faculty
Miss A MuskHead of PSHE
Mr R OnionsYear 11 Progress Lead
Mrs K San EmeterioProfessional CPD Coach
Miss N SpencerYear 9 Progress Lead
Miss J Weekes
Social Sciences
NameRole
Mr R Banthorpe Head of Faculty
RS & Psychology
Miss A EllisRS / Sociology / Child Development
Learning Support 
NameRole
Miss R KippinSENCO
Mrs C AngusHLTA
Mrs H PearsHLTA
Ms A PihlHLTA
Mrs H SheridanHLTA
Mrs A Berisha-MehmetiTA
Mrs K ButlerTA
Mr T De PaivaTA
Miss D GreenTA
Mrs A HallTA
Miss R HammondTA & ELSA
Miss S MilliganTA
Mrs S NicolettiTA
Mrs A PihiTA
Mrs M VinallTA
Mrs J AyresSEN Administrative Support
Pastoral / Student Services 
NameRole
Mrs J SchofieldPastoral Manager
Ms M OleksyAssistant Pastoral Manager
Mrs C SteedeDeputy DSL
Ms J BirdAttendance Officer
Mrs M Retkoceri-ZagragjaCover Supervisor
Mr G Bowers-ThompsonLead on Duke of Edinburgh
Student Voice & Charities, Students Mentor
Administration 
NameRole
Mrs C CamburnSchool Secretary / Head's PA
Mrs L CooperStudent Services / Finance & Admin Support
Mrs C EveHealth and Safety / Trips
Mrs L GillettAdmin / Work Experience
Miss J McIntyreReprographics
Mrs J SansomClerk to Governors
Ms L SearleReceptionist / Faculty Support
Mrs J ShawAdmin / ParentMail / Newsletter / Website
Mr C WalkerCommunity Manager
Mr N GatesTheatre Technician
Mrs D BurnhamHospitality / Admin Support
Finance 
NameRole
Mrs J EveleighFinance Manager
Mrs S ElliottFinance Assistant
Mrs J MeadowsFinance Assistant
MIS & Examinations 
NameRole
Mrs N TenorioMIS Data Manager
Miss K EggletonExams Manager
Premises 
NameRole
Mr N CooperSite Manager
Mr A BeckSite Assistant
Mr S BrowneSite Assistant
Mr M RushmerSite Assistant
Mr N SpeyersSite Assistant
IT Services 
NameRole
Mr J AlcornSenior IT Services Engineer
Miss V BeckIT Services Engineer
UST Central Team 
NameRole
Mrs L SimmonsBusiness Director
Mrs R DanielsHR Manager
Ms E BlevinHR Manager
Mrs R DhirData Protection Officer
Mrs S EdwardsOperations Manager
Mr R MetcalfeSchool Improvement Partner / Professional Coach
Mr S LinkIT & Network Services